Annonce 1

Pressemeddelelse efter Danske Solcelleejere Stiftende Generalforsamling

Annonce 15

Danske solcelleejere har fået nyt samlingssted

Søndag den 25. januar blev der afholdt Stiftende generalforsamling i foreningen Danske Solcelleejere på Lille Restrup Hovedgaard i Aalestrup. Foreningen har 38 medlemmer. Den ny forening Danske Solcelleejere betyder, at 70.000 solcelleejere i Danmark nu har mulighed for både at udveksle erfaringer med hinanden og påvirke beslutninger inden for energipolitikken.

Danske Solcelleejere er en interesseforening for solcelleejere og andre interesserede. Der er i foreningen tilsluttet advokat, revisor, og der er rabatter med forskellige firmaer. Foreningen arbejder i øvrigt hele tiden på at udvide rabatterne til foreningens aktive medlemmer. Kontingentet blev for 2015 sat til 100 kr.

Foreningens bestyrelse ser efter stiftelsen således ud:
Formand Michael Hvitfeldt, Bjerringbro
Sekretær: Jeppe Pedersen, Bjerringbro
Kasserer: Rene Møllnitz, Aalestrup
Revisor, Lars Jul Sørensen
Revisor, Erik Winter, Aalestrup

En speciel tak til Jane Kruse, Nordisk Folkecenter og Flemming Vejby Kristensen, Dansk Solcelleforening.

Yderligere oplysninger og indmeldelse på www.danskesolcelleejere.dk

Danske Solcelleejere har i øvrigt for nylig sendt et brev til Klima-, Energi- og Bygningsminister Rasmus Helveg Petersen pga. de mange ændringer på solcelleområdet, som har været foretaget i det forgangene år. Foreningen håber på at få et møde med ministeren i foråret 2015.

   Din partner
i solskin og regn

Mail-Logo2

www.danskesolcelleejere.dk

Med venlig hilsen

Formand.
Michael Hvitfeldt.
Danske Solcelleejere
Tlf.: 415 12345
info@danskesolcelleejere.dk

Annonce 16